Świadczenia rodzicielskie

Świadczenie dedykowane jest osobom, które w związku z urodzeniem dziecka nie pobierają zasiłku macierzyńskiego z ZUS lub z KRUS

Wniosek o wypłatę świadczenia może złożyć jeden z rodziców dziecka, opiekun faktyczny dziecka, rodzina zastępcza (z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej), jak również osoba, która przysposobiła tzn. adoptowała dziecko.

Świadczenie wypłacane jest w wysokości 1 000,00 zł miesięcznie. Okres przyznania świadczenia wynosi 52 tygodnie i  ulega wydłużeniu w zależności od ilości dzieci urodzonych przy jednym porodzie.

Prawo do świadczenia rodzicielskiego nie jest uzależnione od dochodu rodziny.

Świadczenie rodzicielskie przysługuje od miesiąca urodzenia, przysposobienia lub miesiąca objęcia dziecka opieką, jeżeli wniosek zostanie złożony w terminie 3 miesięcy od dnia urodzenia, przysposobienia dziecka lub objęcia dziecka opieką. Wniosek złożony po tym terminie powoduje, że świadczenie przysługuje od miesiąca złożenia wniosku.

Osoby pobierające zasiłek dla bezrobotnych mogą również skorzystać z tego świadczenia, albowiem wysokość wypłacanego zasiłku z Powiatowych Urzędów Pracy jest niższa niż wysokość tego świadczenia. Takie osoby otrzymają wyrównanie świadczenia rodzicielskiego.

Formularze wniosków do pobrania dostępne na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Skip to content