Działania edukacyjno-doradcze

Centrum Wsparcia Opiekunów oferuje nowe działania dla opiekunów osób zależnych oraz osób zależnych:

DZIAŁANIA EDUKACYJNO – DORADCZE obejmują wsparcie w zakresie:

 – szkolenia opiekuńcze i pielęgnacyjne skierowane do opiekunów nieformalnych/faktycznych w celu dostarczenia umiejętności praktycznych, w szczególności związanych z czynnościami pielęgnacyjnymi, podnoszeniem i przesuwaniem osoby unieruchomionej, zapobieganiem powikłaniom wynikającym z długotrwałego unieruchomienia, udzielaniem pierwszej pomocy w stanach zagrożenia życia, komunikowaniem się z podopiecznym, planowaniem opieki, monitorowaniem podopiecznego oraz nawiązywaniem współpracy z jednostkami opieki zdrowia. Z uwagi na ograniczenia opiekunów czyli brak czasu, pomoc w podnoszeniu wiedzy opiekuna organizowana będzie indywidualnie w miejscu świadczenia opieki nad osobą niesamodzielną. Przeszkolenia realizowane będą przez jednego ze specjalistów pielęgniarka/opiekunka/ fizjoterapeuta. Dobór odpowiedniej osoby zostanie uzgodniony w momencie udzielenia pierwszej pomocy menagera opieki.

Realizacja tego zadania jest odpowiedzią na brak umiejętności i kompetencji opiekuńczych wśród opiekunów nieformalnych/faktycznych osób niesamodzielnych.

Po zrekrutowaniu i zakwalifikowaniu uczestnika, uzgadniany jest indywidualny termin szkolenia. Przeprowadzone zostanie kompleksowe 3-godzinne szkolenie praktyczne w miejscu, gdzie przebywa podopieczny. Zapewnione zostaną przydatne materiały szkoleniowe, np. ulotki, broszury, filmy instruktażowe.

– usługa „menagera opieki”, czyli inaczej usługa doradztwa indywidualnego,  to fachowa pomoc w organizacji czy koordynacji opieki domowej nad osobą niesamodzielną, kontrolowanie sytuacji na miejscu, służenie radą, instruktażem, wiedzą dotyczącą opieki, technik pielęgnacyjnych, informacją dotyczącą możliwości wsparcia, dostępności świadczeń. Wsparcie obejmuje również pomoc w nawiązywaniu współpracy pomiędzy rodziną a różnego rodzaju instytucjami. Zadanie realizowane jest przez „menagera opieki”, tj. w zależności od potrzeb pielęgniarka, pracownik socjalny, rehabilitant, osoba uprawniona do realizacji usług opiekuńczych w środowisku. W przypadku konieczności dodatkowej konsultacji specjalistycznej bądź zespołowej (fizjoterapeuta, lekarz, psycholog itp.) menager wnioskuje i

Funkcja menagera opieki to zespół w skład którego wchodzi nim. pracownik ds organizacji działań edukacyjno – doradczych oraz pielęgniarka lub inny specjalista z zakresu służby zdrowia.

Z opiekunem uzgadniany jest indywidualnie termin pierwszej, diagnostycznej wizyty (jak i kolejnych wizyt realizujących już wsparcie) w miejscu świadczenia opieki, której celem jest weryfikacja potrzeb, a następnie opracowanie indywidualnego planu pomocy i wsparcia czyli zaleceń dla opieki domowej. Czas trwania usługi doradztwa ustalany jest indywidualnie, wg. potrzeb i stanu zdrowia podopiecznego.

Wzorcowy model usługi doradztwa indywidualnego – pomocy menagera przedstawia się następująco: uczestnik projektu w okresie kwartalnym może otrzymać wsparcie w postaci wizyt maksymalnie trzech specjalistów. Usługa menagera opieki w początkowych etapach opieki nie częściej jak 1-2 razy w tygodniu, w późniejszym etapie w zależności od potrzeb. Całkowity czas trwania usługi determinowany będzie stanem zdrowia podopiecznego.

– grupa wsparcia opiekunów osób niesamodzielnych – to organizowanie  udziału opiekunów w spotkaniach w celu lepszego radzenia sobie z emocjami, które towarzyszą opiece nad osobą niesamodzielną, przyjrzeniu się własnym potrzebom, odreagowaniu stresu związanego z opieką, niwelowaniu poczucia osamotnienia, poznaniu przyczyn zachowań bliskiej osoby niesamodzielnej oraz wymianie doświadczeń z osobami w podobnej sytuacji i roli życiowej. Spotkania odbywają się nie rzadziej niż raz na kwartał, prowadzone przez moderatora. Zapewniony zostanie lokal i poczęstunek.

– wsparcie psychologiczne dla opiekunów, potrzeba rozmowy z psychologiem, indywidualnego wsparcia, uzupełnienie wsparcia grupowego, dostosowane do potrzeb opiekunów.

 

Przejdź do treści